Visi straipsniai
Ką svarbu žinoti apie atostoginius pinigus?
Atostogos – turbūt kiekvieno mūsų mėgstamiausia metų dalis, kuomet galima pamiršti su darbu susijusius rūpesčius. Jei dirbama 5 dienas per savaitę, kasmet priklauso atostogos, trunkančios 20 darbo dienų, o tuomet, jei dirbama 6 dienas per savaitę, priklausančios atostogos yra dar ilgesnės. Kiekvienam darbuotojui ypatingai svarbu žinoti savo teises, taigi, kokie su atostoginiais susiję klausimai darbuotojams kyla dažniausiai?
Kokio dydžio atostoginiai yra išmokami?
Atostoginių apskaičiavimo tvarka išlieka tokia pati: jei vienu kartu yra išnaudojamos visos darbuotojui priklausančios kasmetinės atostogos (t.y., 20 darbo dienų), jam yra sumokamas jo vidutinis darbo užmokestis (jei vienu kartu yra panaudojamos ne visos atostogos, atostoginiai pinigai yra skaičiuojami procentaliai).
Kokio dydžio atostoginiai yra išmokami?
Atostoginiai turi būti išmokami ne vėliau nei likusią paskutinę darbo dieną iki atostogų. Vis dėlto, yra numatyta išimtis, kuri galioja tada, jei numatytos atostogos yra ilgesnės nei 20 darbo dienų: tokiu atveju ne vėliau nei paskutinę darbo dieną atostoginiai yra sumokami už 20 darbo dienų, o likusi dalis yra mokama tuomet, kada yra pervedamas įprastas atlyginimas. Pavyzdžiui, mokytojams priklauso 40 darbo dienų atostogų, todėl paskutinę darbo dieną gali būti sumokama už 20 darbo dienų, o likusi dalis yra išmokama jau atostogų metu, kada įstaigoje yra įprasta mokėti atlyginimą. Jei darbuotojas pateikia prašymą, kad atostoginiai pinigai būtų mokami kaip įprastas darbo užmokestis, tokiu atveju pinigai prieš pat atostogas nėra pervedami. Taip yra patogu tuomet, jei darbuotojas pasiima vos kelias atostogų dienas: tokiu atveju galima išvengti painiavos skaičiuojant, ar darbdavys atsiskaitė tinkamai, o gaunamos pajamos išlieka pastovios.
Ką daryti, jei atostoginiai nėra išmokami laiku?
Darbo kodekse yra numatyta, kad laikotarpis, kurį buvo uždelsta atsiskaityti už kasmetines atostogas, yra pridedamas prie kitų kasmetinių atostogų. Vis dėlto, labai svarbu žinoti, kad dėl pradelsto mokėjimo termino būtina kreiptis ne vėliau nei per pirmąsias tris dienas po atostogų. Jei nutiktų taip, kad darbdavys kelias dienas vėluotų sumokėti atostoginius, pasibaigus atostogoms į darbdavį reikės kreiptis raštiškai, ir nurodyti, kad atitinkamas dienų skaičius būtų pridedamas prie kitų kasmetinių atostogų.
Kaip suskaičiuoti priklausančias atostogų dienas?
Anksčiau atostogos buvo skaičiuojamos kalendorinėmis dienomis, o dabar – darbo dienomis, todėl atostogų skaičiavimo formulė yra pakitusi. Pavyzdžiui, 10 priklausančių kalendorinių atostogų dienų yra perskaičiuotos į 8 darbo dienas (10×5/7=7,14=8). Jei skaičiuojant priklausančias atostogų dienas yra gaunamas skaičius su kableliu, jis yra apvalinamas darbuotojo naudai. Jei iki šiol turite nepanaudotų atostogų už daugiau nei trejus metus, tokiu atveju turite teisę jas išnaudoti iki 2020 metų liepos pirmos dienos.
Kokios trukmės atostogos gali būti imamos vienu metu?
Kasmetinės atostogos gali būti išnaudojamos ir vienu metu: jei esate sukaupę 20 darbo dienų atostogų, jas galėsite išnaudoti vienu kartu, arba turėsite galimybę šias atostogas paskirstyti. Vis dėlto, viena kasmetinių atostogų dalis turi būti ne trumpesnė nei 10 darbo dienų, o kitos atostogų dalys gali būti trumpesnės.
Ar darbdavys gali nurodyti darbuotojui pasiimti jam priklausančias atostogas?
Neretai yra teiraujamasi, ar darbdavys gali nurodyti darbuotojui, kada eiti atostogauti. Įprastai atostogauti einama bendru susitarimu, tačiau tuomet, jei darbdavys mato, kad darbuotojas turi sukaupęs jam priklausančių atostogų, gali būti priimamas įsakymas dėl atostogų suteikimo. Pailsėjęs darbuotojas dirba kur kas produktyviau, tad sprendimas suteikti atostogas įprastai yra naudingas abiem pusėms.