Buhalterinės apskaitos istorija

 

 

 

Buhalterinės apskaitos istorija

 

Buhalterinės apskaitos paslaugomis šiandien tenka naudotis dažnam įmonės savininkui: apskaitos tvarkymą visada pravartu patikėti savo darbą išmanantiems specialistams, kurie gali pasirūpinti, kad viskas būtų atliekama be menkiausių klaidų. Nors šiandien retas mūsų kelia klausimą, kokios buvo buhalterijos ištakos, tačiau bus tikai įdomu sužinoti, nuo ko viskas prasidėjo.

Pirmosios finansinės operacijos

Pirmosios finansinės operacijos buvo užfiksuotos maždaug 4000 m. pr. m. e., kuomet Indijoje ir Kinijoje buvo bandoma vesti gana primityvią apskaitą (būtent iš čia buhalterijos pradmenys pasiekė ir Europos šalis). Atliekant įvairius darbus, už kuriuos buvo mokamas užmokestis, buhalterinė apskaita buvo tiesiog neišvengiama: su darbininkais tekdavo atsiskaityti įvairiais maisto produktais ar kitomis prekėmis.

Atėnų pinigų įstatymas

Senovės Graikijoje 420 m. pr. m. e. buvo išleistas Atėnų pinigų įstatymas, kuriame buvo numatytos baudos už nesinaudojimą šiame mieste išleistomis sidabrinėmis monetomis. Taip pat įdomu tai, kad šventyklų ir kai kurių bankų apskaitos duomenys buvo skelbiami viešai: tam buvo naudojamos medinės arba marmurinės lentelės, ant kurių buvo įrėžiami arba užrašomi apskaitos duomenys.

 

 

 

Iki šių laikų išlikę apskaitos terminai

Romos imperijoje buvo naudoti tam tikri apskaitos terminai, kurie yra išlikę iki mūsų dienų: • Aria – kasa; • Ratio – sąskaita; • Liber – knyga; • Nomen facere – įrašyti skolą.

Pačiolio indėlis į buhalterinę apskaitą

1494 metais lapkričio 10 dieną Venecijoje buvo išleista L. Pačiolio knyga „Aritmetikos, geometrijos, mokymo apie proporcijas ir santykius visuma“, kurios viena dalis („Traktatas apie sąskaitas ir įrašus“) yra itin svarbus buhalterių visuomenei. Būtent todėl kiekvienų metų lapkričio 10 dieną yra minima Tarptautinė buhalterio ir auditoriaus diena, kuri yra svarbi kiekvienam šių profesijų atstovui.

7 klaidos, galinčios sužlugdyti visą verslą

1934 metais docentas daktaras Leonas Krivka pradedančiojo verslininko atmintinėje įvardijo 7 pagrindines klaidas, dėl kurių, pasak jo, gali sužlugti bet koks verslas: • „Netikėk, kad pats gali kilti aukštyn kitą sužlugdęs”. • „Nesijaudink dėl tų dalykų, kurių pats negali pakeisti“. • „Nelaikyk negalimu to, ko pats nesugebi“. • „Neatidėliok svarbių, nors ir nemalonių dalykų atlikti vėliau“. • „Nelauk, kad kada nors grįžtų tai, kas praėjo“. • „Nenorėk, kad žmonės darytų, mąstytų ir gyventų kaip tu“. • „Nemanyk, kad turtą galima sukaupti netaupant.“

Buhalterinės apskaitos mechanizavimas

Lietuvoje buhalterinės apskaitos mechanizavimui daugiau dėmesio imta skirti nuo 1966-ųjų. Per vienerius metus buvo sukurtas mašininio skaičiavimo biurų tinklas įmonėse ir organizacijose, šalyje veikė trys skaičiavimo centrai, kurie buvo aprūpinti skaičiavimo mašinomis. Taikant tokį apskaitos būdą buvo apdorojami dideli kiekiai duomenų, todėl buvo paprasčiau atlikti inžinerinius ir techninius skaičiavimus. Buhalterinės apskaitos mechanizavimo vystymuisi gana didelę įtaką padarė Lietuvos TSR Ministrų Tarybos 1971 m. nutarimas „Dėl priemonių apskaitos ir atskaitomybės organizavimui toliau gerinti liaudies ūkyje“.

Daugiau informacijos ieškokite čia : Buhalterinė apskaita Vilniuje Buhalterinės paslaugos Vilniuje

SUSIJę straipsniai

Juridiniai įmonių statusai 

Buhalterinės paslaugos nuotoliniu būdu

Buhalterinių paslaugų kaina

Buhalterinė apskaita Vilniuje

Ar verta kaupti pinigus pensijai jau šiandien?